Разлика помеѓу преработките на „Број“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
''Оваа статија е за концептот '''број''' во [[математика]]. За '''број''' во [[лингвистика]], види [[граматички број]]''.
 
'''Број''' е апстрактен објект што се користи за обележување на [[количество]].
Тој може да биде составен од една или повеќе цифри.
Разликуваме позитивни (со знак +, кој чето пати не се пишува) или негативни (со знак -, кој задолжително се пишува), додека нулата (0) не спаѓа ниту во позитивни ниту во негативни броеви.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Броеви|*]]