Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ресен“

с
→‎top: Отстранети белини од инфокутиски код using AWB
с (→‎top: Отстранети белини од инфокутиски код using AWB)
|име=Свети Кирил и Методиј
|слика=Sv. Kiril i Metodij - Resen 01.JPG
|големина на слика=
|опис= Поглед кон црквата
|епархија= Преспанско-пелагониска
|запалена=
|водство=
|мрежно место=
|архитектонски тип=
|архитектонски стил=
|површина=
}}
[[Податотека:St Kiril i Metodiy Resen Dame.jpg|мини|десно|Прославата при осветувањето на црквата „Св. Кирил и Методиј“. Меѓу народот што прославува се наоѓа и [[Даме Груев]]]]
 
'''Црквата Свети Кирил и Методиј''' — православна [[Црква (објект)|црква]] којашто се наоѓа во градот [[Ресен]].
 
== Историја ==