Гоја во Бордо (филм): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB
с (Бот: козметички промени)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
„Гоја во Бордо“ (Goya en Burdeos) е филм од 1999 година, режиран од Карлос Саура (Carlos Saura) a снимен од Виторио Стораро (Vittorio Storaro), за последните денови на Франциско Гоја - познатиот шпански сликар. Филмот има добиено 12 награди, меѓу кои Европска филмска награда (кинематографија), 5 Шпански филмски награди „Гоја“, меѓу кои за најдобар актерглумец и кинематографија и награда од фестивалот во Монтреал<ref>http://www.imdb.com/title/tt0210717/awards</ref>.
 
=== Синопсис ===