Камбриум: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 555 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], каде за прв патпрвпат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.
 
Во геолошката временска скала, Камбриумот е сместен помеѓу [[Предкамбриум]]от и [[Ордовик]]от. Тој обележува една важна етапа во историјата на животот на [[Земја]]та. Тоа е затоа што тогаш се појавиле поглавните групи на [[животни]].
Фосили кои се среќаваат во Камбриумот се:
 
* фосили од [[Едиакарска фауна|едиакарската фауна]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Геолошка скала]]
[[Категорија:Еволутивна биологија]]