Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 113 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка using AWB
с (Јазична исправка using AWB)
| place of burial = [[Рилски манастир|Рилскиот манастир]]
|}}
'''Борис ІІІ''' е [[цар]] на [[Бугарија]] ([[1918]]-[[1943]]). Тој го наследува бугарскиот царски престол по абдикациjата на татко му [[цар Фердинанд]].
 
== Биографија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бугарски монарси]]
[[Категорија:Трета бугарска држава]]
[[Категорија:Погребани во Рилскиот манастир]]
[[Категорија:Европски монарси од 20 век]]
[[Категорија:Добитници на Големиот крст на Легијата на честа]]