Разлика помеѓу преработките на „Света“

Одземени 9 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Личности: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинд using AWB
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎Личности: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинд using AWB)
* [[Оливер Бакрески]] (р. 1971 г.) — универзитетски професор
* [[Стојче Ѓорев Велевски]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
* [[Димитрија Анѓелев Милески]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I.|author=Јасмина Скопје:Дамјановска|author2=Ленина Жила|publisher=Државен архив на Република Македонија|author3=Филип Петровски|year=2017|isbn=|location= Скопје|pages=}}</ref>
<!--== Култура и спорт ==-->
== Иселеништво ==