Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Дополнување)
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
Армстронг и Едвин Олдрин на Месечината поминале два и пол часа.
 
==Животопис==
==Биографија==
Армстронг е роден 5 август 1930 г. во Вакапонета, Охајо. Кога бил мал, со семејството често се селеле низ државата Охајо, поради работата на неговиот татко. До 1944 година живеел во речиси 20 градови. Во Вакапента Охајо завршил средно училиште во 1947 година и станал пилот почетник, една година претходно , на неговиот 16-ти роденден, тој го извел првиот соло лет и заработил пилотска дозвола, дури и пред возачка дозвола. Од рана возраст, тој бил заинтересиран за воздухопловството и се занимавал со аеромоделарство.
 
Дипломирал технологија инженерство воздухопловство на Пурдју универзитет (1955), по што тој се вработил во Центарот за истражување "Libajs" на НАСА. До 1962 година работел како тест пилот на многу видови борбени и ракетни авиони, и направил над 900 летови и 2.400 часа лет. Во септември 1962 година станал астронаут.
 
За време на летот на вселенското летало "Близнаци 8" посветена на 16 март 1966 година, Нил Армстронг направил успешно спојување со друго летаво во лет. Како астронаут на вселенскиот брод Аполо 11 успешно го направил летот на Месечината, и стапнал на Месечината на 20 јули 1969 година во 10 часот и 56 минути по источно време. За време на неговата посета на Југославија со членовите на експедицијата (Мајкл Колинс и Едвин Олдрин), октомври 1969 година, тој бил награден со Орден на југословенската ѕвезда со панделка.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Американски космонаути]]
[[Категорија:Родени во 1930 година]]