Лицинија Евдокија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB)
| death_place = {{починал во|Цариград}}
}}
'''Лицинија Евдокија''' ([[422]] - [[462]]) била ќерка на [[византиски император|византискиот императорцар]] [[Теодосиј II]] и [[Елија Евдокија]] и сопруга на [[Западна Римска империја|западноримскиот]] [[цар|император]] и [[Валентинијан III]].
 
Таа била внука по таткова линија на царот [[Аркадиј]] и [[Елија Евдоксија]], а по мајчина линија на Леонтиј, софист од [[Атина]].