Разлика помеѓу преработките на „Саса (растение)“

Додадени 178 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: цм → см using AWB
с (Правописна исправка, replaced: цм → см using AWB)
 
{{Taxobox
| image = Anemones5.jpg
'''Анемона''' или '''саса''' ({{lang-lat|Anemone}}) е [[род (биологија)|род]] на [[зелјесто растение|зелјести]] [[дикотиледони растенија]] од фамилијата на љутичиња ([[Лутичиња|Ranunculaceae]]). Името е изведено од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''anemos'' - ветар и ''mone'' - живеење, затоа што некои видови се пронајдени на ветровити места. Тоа е релативно голем род на отпорни зелјасти растенија со убави цветови. Некои имаат кртоласти корења. Живеат во умерени и ладни краишта.
 
Аномони растат меѓу 15 до 30 цмсм, листови ѝ се во форма на розета, а цвеќињата можат да бидат црвени, роза и бели со шест и повеќе цветни ливчиња. Накчесто се одгледува како украсно цвеќе во дворовите и градините, а овој цвет е познат и како ''[[Адонис]]ов цвет'' според бог од старогрчката митологија.
 
== Видови ==
! вид !! висина !! боја на цветовите !! цветање
|-
| ''A.apennina'' || 15cm15 cm || розова, сина, бела || март
|-
| ''A.baldensis'' || 15cm15 cm || бела, делимично розова || од мај до јуни
|-
| ''А.blanda'' || 15cm15 cm || сина || од јануари до март
|-
| ''A.canadensis'' || 85cm85 cm || бела || јуни
|-
| ''A.coronaria'' || 22cm22 cm до 30cm30 cm || различни || пролет
|-
| ''A.fanninii'' || 100cm100 cm до 130cm130 cm || бела || јуни
|-
| ''A.x fulgens'' || 35cm35 cm || скрлетна анемона || мај
|-
| ''A.gluciifolia'' || 35cm35 cm до 100cm100 cm || бледо виолетова || лето
|-
| ''A.hortensis'' || 33cm33 cm || различно || пролет
|-
| ''A.hupehensis'' || 35cm35 cm до 100cm100 cm || розова || од август до октомври
|-
| ''A.x hybrida'' || 130cm130 cm до 170cm170 cm || розова || од август до октомври
|-
| ''A.magellanica'' || 15cm15 cm || жуткасто бело || јуни
|-
| ''A.multifida'' || 15cm15 cm до 30cm30 cm || црвена, бела, жолта || јуни
|-
| ''A.narcissiflora'' || 30cm30 cm || жуткасто бело, розево || од мај до јуни
|-
| ''A.nemorosa'' || 15cm15 cm || бела || пролет
|-
| ''A.palmata'' || 15cm15 cm || бела, златножолта || мај
|-
| ''A.pavonina'' || око 30cm30 cm || различни нијанси || во март-април
|-
| ''A.ranunculoides'' || 23cm23 cm до 30cm30 cm || златножолта || март
|-
| ''A.rivularis'' || око 60cm60 cm || бела || мај
|-
| ''A.rupicola'' || око 30cm30 cm || бела || од мај до јуни
|-
| ''A.sylvestris'' || 30cm30 cm || бела || април
|-
| ''A.tetrasepala'' || 95cm95 cm || бела || од мај до јуни
|-
| ''A.vitifolija'' || 60cm60 cm || бела || лето
|}