Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
→‎Заштитен статус: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с
(→‎Заштитен статус: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
Во 1970тите години, гавијалот е доведен на работ од изумирање, а и денес се ноаѓа на листата на критично загрозени видови. Соработката на екологистите и на неколку влади доведе до намалување на опасноста од изумирање. Надежта лежи во заштитните програми кои се почнати во 2004 година. Целосна заштита за овој вид е донесена во 1970тите со надеж дека ќе се намали ловокрадството, но на почетокот спроведувањето на оваа заштитa одела доста бавно. Денес, има 9 заштитени региони во [[Индија]], кои се поврзани со фарми и институции за размножување во заробеништво. Овие институции ги собираат јајцата од дивината, ги одгледуваат во заробеништво (со цел да се намали смртноста од природни предатори) и потоа се пуштаат во дивината (првите индивидуи одгледани во заробеништво се пуштени во 1981 година). До денес, повеќе од 3000 животни се пуштени во дивината благодарение на овие програми, и популацијата во Индија се проценува на 1500 животни, со можеби 1000-2000 во останатите региони каде што е распространет овој вид. Овие програми, сепак не ги дале очекуваните резултати. Повеќе од 100 гавијали умреле во Индија од непозната причина. Оваа смртност се смета дека го намалила бројот на парови способни за размножување на помалку од 400. Тестовите на умрените гавијали покажале можност од труење со метали.
Во 2007 година, овој вид е преместен од листата загрозени видови, на листата на критично загрозени, според Црвената листасписок на заштитени видови. Исто така е и под заштита на [[Вашингтонски договор за заштита на видовите]], со Апендикс 2<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.iucnredlist.org/search/details.php/8966/summ|title=Choudhury, B.C., Singh, L.A.K., Rao, R.J., Basu, D., Sharma, R.K., Hussain, S.A., Andrews, H.V., Whitaker, N., Whitaker, R., Lenin, J., Maskey, T., Cadi, A., Rashid, S.M.A., Choudhury, A.A., Dahal, B., Win Ko Ko, U., Thorbjarnarson, J & Ross, J.P. 2007. Gavialis gangeticus. In: IUCN 2007. 2007 IUCN Red List of Threatened Species. <www.iucnredlist.org>>}}</ref><ref>[http://timesofindia.indiatimes.com/India/At_200_gharials_now_on_critically-endangered_list/articleshow/2363751.cms “At 200, gharials now on critically-endangered list” by Neelam Raaj , TNN, The Times of India, 13 Sep 2007]</ref>.
 
== Наводи ==