Разлика помеѓу преработките на „Процес“

Одземени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
'''Процес''' е след на [[операција|операции]] или [[настан|настани]]и што се јавуваат по природен или вештачки пат, и водат кон одреден резултат. За извршување на еден процес неопходно е [[време]], [[простор]], [[експертиза]] или некој друг [[ресурс]]. Еден процес може да се идентификува по промените што ги создава во карактеристиките на еден или повеќе [[предмет|предмети]]и. Спореди: [[проект]] и [[структура]]. Види исто такаПоврзано: [[управување со процеси]] и [[теорија на процесите]].
 
{{Никулец од областа на информатиката}}