Договор од Раштат (1714): Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: Светиот Римски Император → светиот римски цар using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март))
с (Јазична исправка, replaced: Светиот Римски Император → светиот римски цар using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Договорот од Раштат''' е склучен на 7 март 1714 и бил продолжение на [[Договорот од Утрехт]] од 1713. година. Овој договор бил резултат на преговорите помеѓу Маршалот Вилар од Франција и австрискиот принц [[Евгениј Савојски]]. Со овој договор бил склучен мир помеѓу Светиотсветиот Римскиримски Императорцар [[Карло VI]] и Францускиот крал [[Луј XIV]] и завршиле непријателствата помеѓу овие две држави кои траеле од 1701. година.
 
== Видете и ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Договори на Франција]]
[[Категорија:Договори на Австрија]]