Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

Одземени 5 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es using AWB
с (→‎top: clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es using AWB)
'''Маурисио Роберто Почетино''' ({{IPA-es|mauˈɾisjo potʃeˈtino}}; роден на 2 март 1972) е поранешен [[Аргентина|аргентински]] [[фудбалер]], [[Одбрана (фудбал)#Централен одбранбен играч|играч од одбраната]]. Тој е и поранешен [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|репрезентативец на Аргентина]]. Во моментов тој е менаџер на екипата на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од [[Лондон]].
 
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапувал за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележал 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=Spanishes|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапувал за два француски клуба, [[ФК Париз Сен Жермен|Париз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започнал професионалната кариера. Бил дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]] на на [[Светско првенство во фудбал 2002|Светското првенство во 2002 година]] и на Копа Америка во 1999 година.
 
Почетино ја започна својата менаџерска кариера во Еспањол во Јануари 2009 година, останувајќи на тренерското емсто 4 години. Потоа тој ја продолжил кариерата во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Саутхемптон|Саутемтон]], а од 2015 година е на кормилото на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]]. Во првата сезона во тимот на Тотенхем, тој го освоил второто место во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]], веднаш зад сензацијата [[ФК Лестер Сити|Лестер Сити]], кој станал шампион во сезоната 2015/2016 година.