Разлика помеѓу преработките на „Упад во Собранието на Македонија (2017)“

с
Отповикани уредувањата на Kiril Simeonovski (разговор), враќајќи на последната преработка на Wikimk
с (Отстрането уредувањето на Wikimk (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
с (Отповикани уредувањата на Kiril Simeonovski (разговор), враќајќи на последната преработка на Wikimk)
Ознака: Отповикување
}}
 
'''Упад во Собранието на Македонија''' (познат и како „'''Крвавиот четврток'''“) — насилен инцидент кој се случил на 27 април 2017 година кога околу 300 лица од здружението „[[За заедничка Македонија]]“ упаднале во [[Собранието на Република Македонија]] со цел да го спречат изборот на [[Талат Џафери]] за [[претседател на Собранието на Македонија]]. ИНастаните покрајсе упадотслучуваат итокму насилството,две Џаферигодини билпо избранвториот за претседателкруг на Собраниетопарламентарните избори, акои неговиотсе избородржаа билна признат27 одаприл [[САД]],2015. [[ЕвропскатаВеднаш Унија]],по какоизборите илидерот одна меѓународнатаопозицијата заедницаизјавил освендека [[РусијаСДСМ]]. Дванема денада повлезе настанот,во полицијатаСобранието привеладодека неколкуминане учесницисе вообезбедат нападотуслови наза Собранието.фер Помеѓуизбори напаѓачитеи ималододека вработенине восе полицијатаформира итехничка армијата,влада какокоја иќе поранешниги затворенициорганизира осудениизборите<ref>http://falanga.com.au/zaev-sdsm-ne-gi-priznava-rezultatite-od-deneshnite-neregularni-izbori#</ref>. заСо тешкиова започнува [[Политичка кривичникриза делаво Македонија (2015-2017)|Политичката криза во Македонија (2015-2017)]].
 
И покрај упадот и насилството, Џафери бил избран за претседател на Собранието, а неговиот избор бил признат од [[САД]], [[Европската Унија]], како и од меѓународната заедница освен [[Русија]]. Два дена по настанот, полицијата привела неколкумина учесници во нападот на Собранието. Помеѓу напаѓачите имало вработени во полицијата и армијата, како и поранешни затвореници осудени за тешки кривични дела.
 
Упадот се случил во 19 часот кога маскирани лица биле пропуштени од собраниското обезбедување и упаднале во салата за новинари каде конференција за печат држел новоизбраниот претседател Џафери. Насилниците физички ги нападнале пратениците и новинарите, а со тешки телесни повреди се здобиле [[Зоран Заев]] и [[Зијадин Села]], предводници на [[СДСМ]] и [[Алијанса за Албанците]], две партии од парламентарното мнозинство. Полицијата реагирала три часа по упадот, а министерот на [[МВР]] [[Агим Нухиу]] и очевидци на настанот се сомневале дека директорот на [[БЈБ]] [[Митко Чавков]] намерно ја попречувал полициската интервенција. Пратеникот и лидер на [[ВМРО-ДПМНЕ]] [[Никола Груевски]], кој повикал на улични протести, бил во [[Виена]] за време на упадот.