Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Одземени 583 бајти ,  пред 11 месец
с
Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
* Објект (куќа) каде е основан првиот НОО во Струмичкиот регион
* Центар за алтернативен туризам и креативен развој
 
Во селото постои изборното место бр. 1842,1843 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште с.моноспитово
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 1.568 гласачи.
 
== Културни и природни знаменитости ==