Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 33 бајти ,  пред 11 месец
с
Во [[1961]] година селото Моноспитово имало 1708 жители. Во [[1994]] година во селото живееле 1872 луѓе, сите [[Македонци]]<ref name="ЕСРМ"></ref>.
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.803 жители. Следува табела на националнатанародносната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| class="wikitable sortable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2"
| '''НационалностНародност'''
| '''Вкупно'''
|-
| 0
|-
| останати
| Други
| 1
|-