Разлика помеѓу преработките на „Пшемислав Њемјец“

Одземени 36 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
| height = 1,84 м
| weight = 66 кг
| currentteam = {{ct|LAM}}Пензиониран
| discipline = Друмски велосипедист
| role = Возач
| ridertype = Специјалист за искачување
| proyears = 2002–2003<br />2004–2010<br />2011–2011–2018
| proteams = {{ct|AMO|2002}}<br />{{ct|MIE|2004}}<br />{{ct|LAM|2011}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|Големи трки]]'''
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:Рут ду Суд (2009)
::3 етапи
| updated = 6 февруари 2018
}}
 
'''Пшемислав Њемјец''' ({{lang-pl|Przemysław Niemiec}}; р. {{роден|11|април|1980}}) — поранешен [[Полска|полски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој возинастапувал запрофесионално [[Светскаво турнејапериодот UCI|UCI2002-2018 World Tour]] екипата {{ct|LAM}}година.<ref>{{cite news|url= http://velonewswww.competitorcyclingnews.com/2012/10/analysisnews/lampreprzemysaw-andniemiec-wilierto-at-oddsretire-after-1017-yearseasons-run_263175news-shorts/|title=Przemysław LampreNiemiec andto Wilierretire atafter odds17 afterseasons 10-year runNews Shorts|work=VeloNewsCyclingnews.com|publisher=CompetitorImmediate Group,Media Inc.Company|date=313 октомври 20122018|accessdate=6 јануари 20132019}}</ref>
 
== Кариера ==
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во ОАЕ Абу Даби}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Њемјец, Пшемислав}}