Разлика помеѓу преработките на „Лин“

Одземени 84 бајти ,  пред 1 година
с
Отстрането уредувањето на 79.126.175.96 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 79.126.175.96 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
{{Infobox settlement AL
|type = v
|official_name = ohridЛин
|other_name = ohridLin
|image_flag =
|image_shield =
 
== Дијалект ==
Лин е единственото село во [[Албанија]] каде што се зборува [[Вевчанско-радошки дијалект|вевчанско-радошкиот дијалект]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]], кој го преставуваат уште три села во Македонија: [[Вевчани]], [[Радожда]] и [[Мали Влај]]. <ref>Hendricks, P. "The Radozda-Vevcani Dialect of Macedonian". Peter De Ridder Press, 1976, p. 3.</ref> imat mnogu znamenitosti i imat mnogu makedonci i albanci koi ziveat vo zaecnistvi
 
 
== Култура ==