Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 360 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Областа за првпат по име се споменува во [[1354]]&nbsp;г. како [[жупа]] во владение на [[севастократор]]от [[Дејан (деспот)|Дејан]], со средиште во тогашниот град [[Старо Нагоричане|Нагоричане]]. Жупата останала под власта на династијата Дејановци, и со неа потоа управувале [[Теодора-Евдокија|Теодора]], [[Јован Драгаш]] и [[Константин Драгаш]], наречен и Константин Жеглиговец. За последен пат крајот се споменува во [[1512]]&nbsp;г. пред Жеглигово да биде опустошено од [[Османлии]]те. По ова, жителите ја напуштиле областа и разрушениот град Нагоричане, па се населиле во [[Куманово]]. Со оваа преселба во Куманово е преместено и управното седиште на областа, по што тоа прераснало во град.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.igeografija.mk/Portal/?p=6366|title=Средновековно Жеглигово. Старото име на кумановскиот крај|last=Ѓошевски|first=Филип|date=26 април 2016|work=портал ИГЕО|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref> Во XX век името Жеглигово повторно влегло во употреба како друго име на Кумановската Котлина, иако истото сочинува само еден дел од неа.<ref name="МКЕ">{{МКЕ|540}}</ref>
 
== Географија и геологија ==