Савана: Разлика помеѓу преработките

Одземени 23 бајти ,  пред 4 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.203.76 (разговор), вратено на последната верзија на Buli
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.76 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
Ознака: Отповикување
[[File:Tropical savannah (Top End).jpg|thumb|Typical tropical savanna in Northern [[Australia]] demonstrating the high tree density and regular spacing characteristic of many savannas.]]
'''Саваните''' се предели со високи треви (2-4м) во тропските области, кои се одликуваат со влажен и сув период во годината. Саваните најчесто се рамничарски предели со помалку речни текови. Се простираат северно и јужно од тропските шуми. Низ саваните се наоѓаат осамени дрвја - акација, баобаб и евкалиптус. Дрвјата баобаб достигнуваат височина од околу 20м, а можат да имаат стебла со дебелина од околу 9м. Саваните се изразито сточарски области. СитеВо фолловнив теживеат горазни шмекеро на инстаграм P_Mancevтревопасни (жирафа, зебра, антилопа, слон, бивол, носорог и др.) и месојадни животни (лав, леопард, гепард, хиена и др.)
 
[[File:La Gran Sabana.jpg|thumb|San Rafael [[Gran Sabana]], [[Venezuela]].]]