Разлика помеѓу преработките на „Бајловце“

Додадени 1.070 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-{{грбови|Општина +{{општинскигрб|Општина))
 
{{Пописи|910|880|792|776|707|536|328|182|153|129}}
 
<!--== Општествени установи ==
=== Родови ===
Бајловце е македонско село.
 
Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:
 
* '''Доселени со познато потекло:''' ''Височани (19 к.), Тресоглавци (9 к.), Рудињци (8 к.) и Герасинци (6 к.)'' сите потекнуваат од ист предок, според преданието доселени се од околината на [[Крагуевац]], [[Србија]].
* '''Доселеници со непознато потекло:''' ''Павлевци (15 к.), Крстинци (6 к.), Долнобозовчани (13 к.), Горнобозовчани (8 к.), Таверци (8 к.), Грмаѓани (7 к.), Белчинци (4 к.), Грујинци/Грујовци (4 к.) и Ремењарци (4 к.).''<ref>{{Наведена книга|title=Кумановска област|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=|year=1974|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref><!--== Општествени установи ==
== Самоуправа и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
 
== Наводи ==
{{наводи}}
2.657

уредувања