Разлика помеѓу преработките на „Римска легија“

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
(Создадено преведувајќи ја страницата „Roman legion“)
 
 
== Траење ==
Голем дел од легиите кои биле основани уште пред 40 г.п.н.е. биле активни дури до 5 век. Петтата македонска легија, која била основана од [[Октавијан Август|АвгуАвгуст]]<nowiki/>ст во 43 п.н.е. се наоѓала во Египет за време на [[Муслиманско освојување на Египет|Исламскато освојување на ЕгиЕгипет]]<nowiki/>пет.
 
== Наводи ==