Отвори го главното мени

Промени

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
== Економија ==
{{Main|Економија на Црна Гора}}
[[Податотека:Budva, view from Gospostina.jpg|thumbмини|right|130pxдесно|Еден од главните туристички центри, Будва.]]
Економијата на Црна Гора воглавно е базирана на услугите. Според [[ММФ]], номиналниот БНП на Црна Гора во 2008 бил $4.822 милијарди, додека БНП по глава на жител бил 11.091 долар. Во [[2007]] година било пресметано дека 72.4% од БНП на Црна Гора потпаѓа под секторот на услуги, 17.6% на индустриското производство и земјоделството со 10%. Од индустријата, Црна Гора произведува [[алуминиум]] и [[челик]]. Туризмот е значајна стопанска гранка во државата. Во [[2007]] околу 1 милион туристи ја посетиле Црна Гора и заработила 480 милиони евра. Официјална валута во Црна Гора е [[евро]]то.