Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с
Во континентална Франција (освен Корзика), [[просек|просечната]] површина на регион е 25,809 km² (приближно на површината на [[Република Македонија]]), што е една петтина од просечната површина на [[сојузни држави во САД|сојузната држава во САД]], и само 4% од просечната површина на една канадска покраина, но за 15% поголема од просечната површина на [[сојузни покраини во Германија|германска покраина]], и за 67% поголема од просечната површина на [[Региони во Англија|регион во Англија]].
 
Во [[2004]], просечниот број на населението во еден француски регион изнесувал 2,.329,.000 жители, што е малку помалку од половина на просечниот број на населението во еден регион во Англија, малку повеќе од половина од просечниот број на населението во една американска држава, а {{дроп|3/4}} од она на една [[Германски покраини|германска покраина]], но повеќе од двојно на она кај една [[покраини во Канада|канадска покраина]].
 
Просечниот регион во Франција е сочинет од четири ''департмани''.