Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Додадени 3.306 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
[[Податотека:Locator Map Abuja-Nigeria.png|right|thumbnails|250px|Местоположбата на Абуџа во Нигерија.]]
 
'''Абуџа''' е [[главен град]] на [[Нигерија]]. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во [[ФедералнаФедералната престолнинскаглавна територија (НИгеријаFCT)|Федералната. престолнинска територија]]. Абуџа постана главен град на Нигерија на [[12 декември]], [[1991]] година, на местото на дотогашниот главен град [[Лагос]]. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на [[Јапонија|јапонскиот]] архитект [[Кензо Танге]].
 
Градот е плански урбанизиран и истиот е изграден главно во 1980 година<ref name="bbc">{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/6355269.stm|title=Life of poverty in Abuja's wealth|accessdate=2007-08-10|work=news.bbc.co.uk|publisher=BBC News, Tuesday, 13 February 2007|date=2007-02-13}}</ref> станувајќи главен град на 12 декември 1991 наместо најнаселниот град [[Лагос]]. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на [[Јапонија|јапонскиот]] архитект [[Кензо Танге]].
{{Нигерија-гео-никулец}}
 
На пописот од [[2006]] година, градот Абуџа имал население од 776.298,<ref name="plac">{{cite web|url=http://placng.org/Legal%20Notice%20on%20Publication%20of%202006%20Census%20Final%20Results.pdf|title=Legal Notice on Publication of 2006 Census Final Results|publisher=Policy and Legal Advocacy Centre|accessdate=10 June 2012|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20130319130952/http://placng.org/Legal%20Notice%20on%20Publication%20of%202006%20Census%20Final%20Results.pdf|archivedate=19 March 2013}}</ref> што го прави еден од најнаселените градови во [[Нигерија]]. Според [[Обединети нации|Обединетите нации]], Абуџа пораснал за 139,7% помеѓу 2000 и 2010 година, што го прави најбрзорастечки град во светот.<ref>{{cite web|url=http://blog.euromonitor.com/2010/03/special-report-worlds-fastest-growing-cities-are-in-asia-and-africa.html|title=World’s Fastest Growing Cities are in Asia and Africa|date=2 March 2010|publisher=Euromonitor|archive-url=https://web.archive.org/web/20151117022953/http://blog.euromonitor.com/2010/03/special-report-worlds-fastest-growing-cities-are-in-asia-and-africa.html|archive-date=October 2015|accessdate=26 October 2015}}</ref> Растот довел до појава на сателитски градови, како што се Урбаната област Кару, Сулеџа, Гвагвалада, Лугбе, Куџе и други помали населби кон кои се протега. Неофицијалната метрополитенска област Абуџа има население од над три милиони, што го прави четврто по големина метрополитенско подрачје во Нигерија, по [[Лагос]], [[Кано]] и [[Ибадан]]. Од 2016, метрополитенската област на Абуџа се проценува со 6 милиони лица, ставајќи се веднаш зад Лагос, најнаселената област<ref name="Jaiyeola">{{Cite web|url=http://www.thisdaylive.com/index.php/2016/03/29/fct-minister-harps-on-development-of-satellite-towns/|title=FCT Minister Harps on Development of Satellite Towns|last=Jaiyeola|first=Andrews}}</ref>
 
Градот има Меѓународен аеродром Намди Аџикиве. Абуџа е познат како еден од неколкуте наменски изградени главни градови во Африка, и еден од најбогатите.<ref>Murray, Senan. "[http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/6355269.stm Life of poverty in Abuja's wealth]." ''[[BBC]]''. Tuesday 13 February 2007. Retrieved on 12 September 2011.</ref>{{Нигерија-гео-никулец}}
 
{{Главни градови во Африка}}
5.203

уредувања