Разлика помеѓу преработките на „Монизам“

Одземени 42 бајти ,  пред 3 години
с
нов подреден клуч за Категорија:Монизам: „ “ користејќи го HotCat
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (нов подреден клуч за Категорија:Монизам: „ “ користејќи го HotCat)
'''Монизам''', во [[метафизика]]та, е доктрина дека светот во основа е една супстанција или содржи еден вид сустанција. Монизмот се спротиставува и на ''дуализмот'' и на ''плураизмот''. Примери за монизмот вклучуваат материјализам, пантеизам и метафизички идеализам. <ref>''Енциклопедиски речник на Британија''. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 153 </ref>
 
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Монизам]]
[[Категорија:ТеологијаМонизам| ]]