Разлика помеѓу преработките на „Софизам“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
'''Софизам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''σοφίστες'', што значење „мудрувач“, или оној кој мудрува, т.е. „прави“ мудрост, односно оној кој профитира од мудрост; ''σοφός'', „мудрец“, исто така ''[[волшебник]]'') првично бил термин за техниките учени од многу почитуваната група на учители на [[философијафилозофија]] и [[реторика]] во античка [[Грција]].
 
Софистите се јавиле да ја задоволат потребата на образование на [[демос]]от. Тие се платени учители, мудреци кои своето знаење од разни науки и вештини ги ставиле на располагање на секој оној што имал пари да им плати. Тие особено ја ценеле и развивале говорничката вештина ([[реторика]]та) и способноста да ги подучуваат слободните граѓани: тие да можат добро да ја изразуваат својата мисла, убаво да ја накитат и со тоа да влијаат врз умот и срцата на слушателите и да ги придобијат за себе. Софистите се јавувале како реакција на догматската космолошка мисла која, како што укажувале, се покажала мноштвена и со тоа подложна на сомневање.
 
== Наводи ==
* Учебник по философијафилозофија за четврта година по гимназиско образование.
 
[[Категорија:Старогрчка филозофија]]