Разлика помеѓу преработките на „Општини во Франција“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (додадена Категорија:Списоци на општини користејќи го HotCat)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
 
== Историја ==
Општините во Франција се појавуваат во [[1789]] г, во екот на [[Француската револуција]]. Со ликвидацијата на градскиот началник, револуционерите во Париз создаваат општина од граѓански и народен карактер, заменувајќи ги дотогашните со повелба од кралот или благородник. Овој пример го проследиле и многу други градови во земјата, па така, на [[14 декември]] [[1789]], Националното собрание донесува закон со кој општината добива официјален статус. Ова важело не само за градовите, туку за сите населени места, заклучно со селските околии. Револуционерите се инспирирале од идеите на [[Рене Декарт]] и философијатафилозофијата на [[Просветителство]]то, раскинувајќи ги сите врски со конзервативното минато.
 
== Општи особености ==