Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
|death_date = {{починал на и возраст|df=yes|1976|05|26|1889|09|26}}
|death_place = [[Фрајбург]], [[Баден-Виртемберг]], [[Германија]] |
school_tradition = [[феноменологија (философијафилозофија)|феноменологија]]{{·}} [[херменевтика]]{{·}} [[егзистенцијализам]] |
main_interests = [[онтологија]]{{·}} [[метафизика]]{{·}} [[уметност]]{{·}} [[старогрчка филозофија]]{{·}} [[технологија]]{{·}} [[јазик]]{{·}} [[поезија]]{{·}} [[мисла]] |
influences = [[Анаксимандар]]{{·}} [[Хераклит]]{{·}} [[Парменид]]{{·}} [[Платон]]{{·}} [[Аристотел]]{{·}} [[Св. Августин]] {{·}} [[Јован Дунс Скот]]{{·}} [[Модисти|Тома Ерфуртски]]<ref>http://plato.stanford.edu/entries/erfurt/#4</ref> {{·}} [[Имануел Кант|Кант]]{{·}} [[Фридрих Хелдерлин|Хелдерлин]]{{·}} [[Георг Вилхелм Фридрих Хегел|Хегел]]{{·}} [[Фридрих Вилхелм Јозеф фон Шелинг|Шелинг]]{{·}} [[Серен Кјеркегор|Кјеркегор]]{{·}} [[Вилхелм Дилтај|Дилтај]]{{·}} [[Паул Јорк фон Вартенбург|Јорк]]{{·}} [[Франц Брентано|Брентано]]{{·}} [[Фридрих Ниче|Ниче]]{{·}} [[Едмунд Хусерл|Хусерл]]{{·}} [[Емил Ласк|Ласк]]<ref>http://www.stanford.edu/dept/relstud/faculty/sheehan.bak/EHtrans/2-intro.pdf, pages 6-7</ref>{{·}} [[Рајнер Марија Рилке|Рилке]]{{·}}[[Карл Јасперс|Јасперс]]{{·}}[[Георг Тракл|Тракл]]{{·}}[[Ернст Јингер|Јингер]]|
'''Мартин Хајдегер''' ([[герм.]] ''Martin Heidegger'', {{роден на|26|септември|1889}} - {{починал на|||1976}}), главен претставник на [[егзистенцијализам|егзистенцијализмот]] во [[Германија]] и пошироко во светот. Извршил големо влијание врз современите филозофи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „[[Битие и време]]“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е тоа метафизика?“.
 
{{философфилозоф-никулец}}
 
== Наводи ==