Разлика помеѓу преработките на „Бели дробови“

Одземени 110 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:heart-and-lungs.jpg|мини|десно|230px|Белите дробови го опкружуваат срцето и крвните садови во градниот кош. <small>(Извор: ''[[Грејова анатомија на човечкото тело]]'')</small>]]
 
'''БелитеБели дробови''' ([[латински јазик{{lang-la|лат.]] ''pulmo''}}), познати и под говорниот израз '''плуќи''', се главните [[орган]]и за [[дишење]] кај [[цицач]]ите и повеќето други [[‘Рбетници|‘рбетници]]. Тоа се парни органи со розева боја, обвиткани со мембранозна обвивка наречена [[плевра]]. Во нив навлегуваат [[Бронхија|бронхиите]] кадешто завршуваат со [[Алвеола|алвеоли]]. Белите дробови го опкружуваат [[срце]]то и [[Крвни садови|крвните садови]] во [[Граден кош|градниот кош]].
 
Основната функција на белите дробови е [[вдишување]] на [[кислород]] од [[атмосфера]]та во [[крв]]та и [[издишување]] на [[јаглерод диоксид]] од крвта во атмосферата. При вдишувањето тие се шират, додека при издишувањето се собираат. Размената на овие [[гас]]ови се одвива во алвеолите. Меѓутоа, белите дробови имаат и некои нереспираторни функции.