Разлика помеѓу преработките на „Архитектонски поредок“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар))
Трупот има 24 жлеба. Целиот столб е висок 10 пречника.
 
Најстарата откриена зграда изградена по коринтскиот ред е споменикот на [[Лизикрат]] во [[Атина]]. Изграден е од 335 до 334 п.н.е, а бил обмислен од [[Калимах (скулпторвајар)|калимах]], кој бил грчки [[вајарство|вајар]] од [[V век п.н.е]]. Коринтскиот ред добива на значење со делата на римскиот писател [[Витрувиј]] во [[I век п.н.е.]]
 
== Римски редови ==