Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втора Светска Војна +Втора светска војна)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втора Светска Војна +Втора светска војна))
[[Податотека:Wikipe-tan frontview.png|175px|thumb|right|Википе-Тан, пример на девојче нацртано во манга стил]]
'''Манга''' (во [[канџи]]: 漫画; во [[хирагана]]: まんが; и во [[катакана]]: マンガ) е специфичен начин на цртање стрипови кој е развиен во [[Јапонија]] во доцните години од [[XX век]].<ref name="Lent">Lent, John A. 2001. "Introduction." In John A. Lent, editor. ''Illustrating Asia: Comics, Humor Magazines, and Picture Books''. Honolulu, HI: University of Hawai'i Press. pp. 3-4. ISBN 0-8248-2471-7.</ref><ref name = "Gravett">Gravett, Paul. 2004. ''Manga: Sixty Years of Japanese Comics.'' NY: Harper Design. ISBN 1-85669-391-0. p. 8.</ref><ref>{{цитирана веб страница | author = Go Tchiei| url = http://www.dnp.co.jp/museum/nmp/nmp_i/articles/manga/manga2.html | title = Characteristics of Japanese Manga | datepublished = 1998 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> Во нивната модерна форма, манга-стриповите датираат кратко по [[Втора Светскасветска Војнавојна|Втората Светска Војна]],<ref name="Kinsella">Kinsella, Sharon 2000. ''Adult Manga: Culture and Power in Contemporary Japanese Society.'' Honolulu: University of Hawai'i Press. ISBN 978-0-8248-2318-4.</ref> но пред тоа тие имаат долга и комплицирана историја во раната [[јапонска уметност]].<ref name="Kern">Kern, Adam. 2006. ''Manga from the Floating World: Comicbook Culture and the Kibyōshi of Edo Japan'' Cambridge: Harvard University Press. ISBN 978-0-674-02266-9.</ref><ref name="Ito">{{цитирана веб страница | author = Ito, Kinko| url = http://www.ingentaconnect.com/content/bpl/jpcu/2005/00000038/00000003/art00002 | title = A history of manga in the context of Japanese culture and society | publisher = [[The Journal of Popular Culture]]| datepublished = 2005 | pages= 38 (3): 456-475| accessdate = 2008-04-05 }}</ref><ref name="Schodt 1986">Schodt, Frederik L. 1986. ''[[Manga! Manga! The World of Japanese Comics]]''. Tokyo: Kodansha. ISBN 978-0-87011-752-7.</ref>
 
Во Јапонија, луѓе од сите возрасти читаат манга-стрипови.<ref name = "Gravett"/> Овие стрипови можат да бидат во различни жанрови, како акција-авантура, романтика, спорт и игри, историја, комедија, научна фантастика, мистерија, хорор, секс, па дури и бизнис.<ref name="Gravett"/> Со својот почеток во [[1950-ти]]те, мангата сега е еден голем дел од јапонската издавачка ингустрија,<ref name="Kinsella"/><ref name="Schodt 1996">Schodt, Frederik L. 1996. ''[[Dreamland Japan: Writings on Modern Manga]].'' Berkeley, CA: Stone Bridge Press. ISBN 978-1880656235.</ref> заработувајќи 481 милијарда [[јен]]и во Јапонија во 2006<ref name="ComiPress">{{цитирана веб страница | url = http://comipress.com/news/2007/03/10/1622 | title = Japanese Manga Market Drops Below 500 Billion Yen | publisher = ComiPress | datepublished = 2007-03-10 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> (приближно 4,4 милијарди [[американски долари]]).<ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=500+billion+yen+in+dollars&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 | title = 500 billion yen in dollars | accessdate = 2007-09-14 |date=2007-09-14 | publisher = Google}}</ref> Покрај Јапонија, мангата е доста популарна и низ целиот свет.<ref name="Wong 2006">