Разлика помеѓу преработките на „Дар ес Салам“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
[[Податотека:Saint Joseph's Metropolitan Cathedral Dar es Salaa,.jpg|мини|Катедралата Св. Јосиф]]
 
За време на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]] [[Велика Британија]] ја зазела Германска Источна Африка и земјата го добила името [[Тангањика]]. Дар ес Салам останал административно-стопански центар, но Британците го поделиле на европски и африкански делови. Покрај ова, градот имал значителен број на доселеници од [[јужна Азија]]. Дар ес Салам го доживеал најголемиот расцут по Втората Светскасветска војна.
 
Со создавањето на [[Танзанија]] (спојувајќи ги [[Тангањика]] и [[Занзибар]]) во 1964, се јавило потреба од поцетрално сместен главен град. Во 1973 е решено управата да се премести во [[Додома]], но и покрај ова, Дар ес Салам до денес ја задржал својата важност.