Амстел (пиво): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Нема опис на уредувањето
== Пива ==
Хајнекен нуди неколку пива под
брендот Амстел. <Ref> [http://www.ratebeer.com/brewers/heineken-nederland/9/ Heineken Nederland <! - Bot генериран наслов ->] </ ref> "Амстел лагер" користи претежно Светло пилснер, иако се користат и некои темни слани. Се продава во 75 земји. '' Амстел Лајт'' е 3,5% алкохол по волумен (ABV) [[светло лагер]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и Холандија, 2,5% ABV на [[Нов Зеланд]], 4,1% ABV во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]], 4,0% ABV во [[Мексико]]. '' Амстел 1870 '' е малку темно 11% лајт. Во [[Франција]] пивото наречено "Амстел Слободно", со минимална содржина на алкохол & ndash; Околу еден процент ABV & ndash; Се произведува., Безалкохолнабезалкохолна верзија, '' Амстел Зеро'', исто така, може да се купи во Холандија, [[Грција]], [[Египет]] и други земји.
 
Амстел, исто така, тргува со [[шенди]], наречен Амстел Радлер во неколку земји. Таа содржи 2% алкохол и е мешавина од лагер пиво и [[лимонада]].
13.593

уредувања