Разлика помеѓу преработките на „1978“

Додадени 467 бајти ,  пред 3 години
→‎Настани: дополнување
с
(→‎Настани: дополнување)
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1978. година се протега во 4614 и 4615, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4674 и 4675 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 2521. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 1398 и 1399 исламска година.
==1978 како тема во уметноста и во популарната култура==
== Настани ==
* 1978“ (''1978'') - песна на швајцарската [[Панк рок|панк-рок]] група „[[Клинекс/ЛиЛиПУТ]]“ (''Kleenex/LiLiPUT'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=VYewVpEbQOw&list=PL6KwzgIePF4C-d8RyhakVkuCyEEmj8bS7&index=4 YouTube, Kleenex/LiLiPUT - 1978 (from Kleenex/LiLiPUT) (пристапено на 1.7.2017)]</ref>
 
== Настани ==
 
=== јануари ===