Разлика помеѓу преработките на „Наурски јазик“

Одземени 17 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
с
{{Infobox Language
| name = НауруанскиНауруски јазик
| nativename = Ekaiairũ Naoero
| states = [[Науру]]
| speakers = 7,.000
| iso1 = na
| iso2 = nau
}}
 
'''НауруанскиотНаурски јазик''' (''dorerin Naoero'') е [[австронезиски јазик]] кој е официјален јазик во [[Науру]]. Денес се проценува дека јазикот го зборуваатговорат околу 7.000 жители. Науруанскиот јазик е дел од погрупата на [[микронезиски јазици]].
 
== Дијалекти ==