Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|веб-сајт = [http://www.roscosmos.ru/ roscosmos.ru]
}}
'''Федералната вселенска агенција на Русија''' или '''РОСКОСМОС''' ({{lang-ru|Федеральное космическое агентство России}}), порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (''Российское авиационно-космическое агентство'', попозната како „'''Росавиакосмос'''“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот е сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („''Центр Управления Полетом''“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[Корољов]], додека [[Центар за подготовка на космонаути Јуриј Гагарин|Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“]] е во [[Ѕвезден град|Ѕвездениот град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казахстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесецк]] во северна Русија.
 
Од [[29 април]] [[2004]] г. генерален директор на агенцијата е [[Владимир Поповкин]].
 
== План за 2006-2015 г. ==
* [[Електро-Л]] (метеролошки сателит)
 
* [http://www.roscosmos.ru/ Службено мреж. место] {{ru}} {{en}}
* [http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 Научно-истражниот програм на Роскосмос] {{ru}}
* [http://www.space-ru.com/ Руска вселенска програма] {{en}}
 
 
{{НВП}}
{{Вселенски лет}}
 
[[Категорија:Вселенски агенции]]
[[Категорија:Руска вселенска програма| ]]