Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Боуви“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
samo kaj nas greska vo prezimeto
(samo kaj nas greska vo prezimeto)
| URL = [http://www.davidbowie.com/ davidbowie.com]
}}
'''Дејвид БоувиБоуи''' ('''Дејвид Роберт Џоунс''' ({{рн|8|јануари|1947}} - {{пн|10|јануари|2016}}) — англиски музичар, актер, музички продуцент и аранжер. Има водечка улога пет децении во светот на поп-музиката. Боуви е широко признат како иноватор, особено за неговата работа во 70-тите, и познат по неговиот специфичен глас и интелектуалната длабочина во работата.
Боуви за првпат допре до јавноста во јули 1969 г., кога неговата песна „Space Oddity“ ја достигна англиската топ 5 листа на синглови. По тригодишен период на експериментирање, тој повторно се појави во [[1972]] г. за време на гламурозната рок ера со темпераментното, андрогено второ „јас” Зиги Стардаст, предводен од хит-синглот „Starman“ и албумот „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars“. Влијанието на Боуви во тоа време, како што е опишано од биографот Дејвид Бакли, ги предизвика основните верувања на рок-музиката на негово време и го создаде можеби најголемиот култ на поп-културата. Релатвно краткиот живот на личноста Зиги покажа само еден дел од кариера, одбележана со континуирана реинвенција, музичка иновација и впечатлива визуелна презентација.
 
Анонимен корисник