Разлика помеѓу преработките на „Светско клупско првенство во фудбал“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија фудбалскиФудбалски турнир
| name = Светско клубско првенство во фудбал
| current = [[Светско клубско првенство во фудбал 2013]]
| веб = [http://www.fifa.com/clubworldcup Club World Cup]
}}
'''Светско Клубскоклупско Првенствопрвенство''', или '''ФИФА Светско Клубско Првенство''', е интернационалномеѓународно [[Фудбал|фудбалско]] натпреварување организирано до ФИФА. Шампионатот започна во 2002000 год. под името ''ФИФА Светски Клубски Шампионат''. Тоа не се одржуваше во периодот помеѓу 2001 и 2004.