Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 69 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{без извори}}
{{Внимание}}
'''Alexa Internet''' е [[семрежје|семрежно]] помагало е основано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секој веб сајт во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг листа на Alexa.
 
== Надворешни врски ==
* [http://alexa.com Официјално мрежно место]
 
[[Категорија:Мрежни места]]