Разлика помеѓу преработките на „Дојка“

Додадени 102 бајти ,  пред 6 години
с
[[File:Breast anatomy normal scheme.png|thumb|300px| Дојка: шема од напречен пресек на [[mammary gland]]. <br />1. [[Граден ѕид]] <br />2. [[Пекторални мускули]] <br />3. [[Lobules]] <br />4. [[Nipple]] <br />5. [[Areola]] <br />6. [[Lactiferous duct|Milk duct]] <br />7. [[Adipose tissue|Масно ткиво]] <br />8. [[Human skin|Кожа]]]]
Градата е апокрина жлезда која произведува мајчино млеко за да се храни новороденчето.Бојата на брадавицата е розова до темно-кафеава во која има многу лојни жлезди.Основните единици се терминалниот канал кој произведува мајчино млеко.Тие им даваат храна на своите потомци.Тие се дистрибуираат низ телото на градите; околу две- третини од ''lactiferous'' ткиво е на 30 мм од основата на брадавица.
 
== Поврзано ==
* [[Самоиспитување на дојки]]
* [[Граден кош]]
 
==Надворешни врски==
{{наводи}}