Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 660 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
}}
'''Света''' е село во [[Општина Демир Хисар]].
 
{{Мак-никулец}}
 
== Географиja и местоположба ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви
*[[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Црква „Св. Пантелејмон“]]
*[[Црква „Св. Петар и Павле“ - Света|Црква „Св. Петар и Павле“]]
 
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Стари Гобишта (Света)|Стари Гробишта]] - црква и некропола од средниот век;
*[[Широка Леска (Света)|Широка Леска]] - населба и некропола од средниот век;
 
== Редовни настани ==