Разлика помеѓу преработките на „Прв вселенски собор“

нема опис на уредувањето
с
| convoked_by = [[Константин I]]
| presided_by = [[Свети Александар Александриски]] (како и [[Константин I]])<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/413817/Council-of-Nicaea Britannica.com - Council of Nicea]</ref>
| attendance = 250–318 (samoсамо petпетмина odод ZapadnataЗападната crkvaцрква)
| topics = [[Аријанство]], [[Мелетска шизма|Малетијство]]
| documents = [[Симбол на верата]]