Разлика помеѓу преработките на „Базедова болест“

Додадени 157 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| MeshID = D006980
}}
'''Хипертироидизам''' -или '''Базедова болест''' е едно од најчестите нарушувања на штитната жлезда и најчеста причина за појава на хипертирозапри која штитната жлезда излачува преголема количина на хормонот тироксин.
Кога се потврди дека навистина се работи за базедова болест, лекувањето е доста едноставно. Во некои случаи базедоовата болест исчезнува по неколку месеци или години. Меѓутоа ако не се лекува, може да предизвика и многу сериозни последици, па дури и смрт.
 
Наречена е по нејзиниот откривач, германскиот лекар [[Карл фон Базедов]] (1799-1854).
 
==Симптоми==
* Губење на телесната тежина и покрај зголемениот апетит