Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додаден 3.161 бајт ,  пред 9 години
 
== Географија ==
 
=== Положба ===
 
[[Податотека:Hannover - Basiskarte (grell).png|thumb|Хановер и околината]]
 
Хановер се наоѓа во долината на [[Лајне]] на преминот помеѓу долносаксонските ридови и Северногерманската низина. Во југозападниот дел на градот се наоѓаат почетоците на Везерските висорамнини со плодна обработлива почва, додека на север градот се граночи со песочни и мочурливи области.
 
Положбата со неговите физички и географски услови на Хановер му нудат поволни можности за развој од средновековно село до голем град. Во Средниот век поминувал значајниот трговските пат Север-Југ, кој минел низ долината на Лајне. Во 19-от век жечезничката пруга го следела овој пат и со изградбата на [[Средногермански Канал|Средногерманскиот Канал]] како поврзување Исток-Запад во 20-от век го довел Хановер како раскрсница на овие значајни сообраќајни траси. Истото важи и за автопатскиот сообраќај со пресекот на [[Автопат 2 (Германија)|A2]] и [[Автопат 7 (Германија)|A7]] во близина на Хановер.
 
Соседни големи градови се [[Хилдесхајм]], [[Брауншвајг]], [[Волфсбург]], [[Билефелд]], [[Гетинген]], [[Касел]] и [[Бремен]]. Бреговите на [[Северно Море|Северното]] и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] се наоѓаат подеднакво оддалечени од Хановер.
 
{| width="60%" border="0"
|- align="center"
| width ="10%" | [[Бремерхафен]] (150 км)
| width ="10%" | [[Хамбург]] (135 км)
| width ="10%" | [[Либек]] (190 км)
|- align="center"
| width ="33%" | [[Бремен]] (100 км)
| width ="33%" |
| width ="33%" | [[Келе]] (37 км)
|- align="center"
| width ="33%" | [[Билефелд]] (90 км)
| width ="33%" | [[Податотека:Compass card (de).svg|100px]]
| width ="33%" | [[Брауншвајг]] (55 км)
| width ="33%" | [[Волфсбург]] (75 км)
|- align="center"
| width ="33%" | [[Хамелн]] (50 км)
| width ="33%" | [[Гетинген]] (105 км)
| width ="33%" | [[Хилдесхајм]] (30 км)
| width ="33%" | [[Гослар]] (70 км)
|}<small><nowiki>*</nowiki> Растојанијата се однесуваат на оддалеченост (воздушна линија) до центарот на градот.</small>
 
=== Клима ===
Просечната годишна температура на воздухот во Хановер изнесува 8,7 °C, додека просечното количество на врнежи 661 mm/m<sup>3</sup>. Просечниот број на летни денови, односно денови во кои највисоката дневна температура надминува 25 °C, пресметан во периодот од мај до август изнесува 22.