Разлика помеѓу преработките на „Алеф-број“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
aa
с
с (aa)
 
==Алеф-α за општа α==
ЗааЗа да го дефинираме <math>\aleph_\alpha</math> за произволен реден број <math>\alpha</math>, мора да го дефинираме настапувачката кардинална операција, која на секој кардинален број ρ му го задава следниот поголем [[наполно подредено множество|наполно подреден]] кардинал ρ{{sup|+}} (ако важи аксиомата за избор, ова е следниот поголем кардинал.)
 
Потоа можеме да ги дефинираме алеф-броевите вака