Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
с
Тувалу се состои од четири острови и пет атоли. Таа е мала група на атоли со сиромашна необработлива почва и со вкупна копнена површина ос 26 километри квадратни и со тоа е четврта најмала држава во светот. [[Фунафути]] е најголем атол од сите атоли.
 
Највисока точка во Тувалу е 4.5 метри и со тоа Тувалу е втора најниска држава, веднаш позади [[Малдиви]]. Поради ниската надморска височина, на државата им се заканува опасност од зголемување на нивото на океанот. Во случај да се случи таква катастрофа, локалното население може да се евакуира во [[Фиџи]], [[Нов Зеланд]] или [[Ниуе]]. Ова е опасно за физичкиот опстанокотопстанок на земјата.
 
== Политички систем ==