Разлика помеѓу преработките на „Метеор“

Додадени 10 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
Истопениот материјал исфрлен од ударниот кратер може да се излади и да стане цврст, и да формира тело што се нарекува [[тектит]].
 
Светлосната трага настанува со пренесување на кинетичката енергија на метеороидот врз [[атом]]ите на атмосферата низ која поминува и со [[аблација]] на надворешните слоеви на метеороидот. Температурата во [[ударен бран|ударниот бран]] што ѝ претходи на поголемата метеороидска честичка изнесува повеќе од 10.000  °C, а зад неа останува трага од [[јон]]изиран [[гас]] или [[плазма]] што свети.
 
Метеорите меѓу народот се нарекуваат и „ѕвезди што паѓаат“.
 
== Видете исто така ==
* [[Метеорит]]
* [[Метеороид]]
* [[Метеорски дожд]]
* [[Список на метеорски дождови]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{астрономија-никулец}}
 
 
[[Категорија:Небесни тела]]
[[ar:شهاب]]
[[az:Meteor]]
[[bgmap-bms:МетеорMeteor]]
[[bs:Meteor]]
[[bg:Метеор]]
[[ca:Meteor (astronomia)]]
[[cs:Meteor (jev)]]
[[da:Meteor]]
[[de:Meteor]]
[[et:Meteoor]]
[[el:Μετέωρο]]
[[en:Meteoroid#Meteor]]
[[es:Meteoro (astronomía)]]
[[eo:Meteoro]]
[[es:Meteoro (astronomía)]]
[[et:Meteoor]]
[[fa:شهاب]]
[[fi:Meteori]]
[[ga:Dreige]]
[[heko:מטאור유성]]
[[hr:Meteor]]
[[hu:Meteor]]
[[id:Meteor]]
[[it:Meteora]]
[[jahe:流星מטאור]]
[[ka:მეტეორი]]
[[kolv:유성Meteors]]
[[lb:Meteor]]
[[lt:Meteoras]]
[[lvhu:MeteorsMeteor]]
[[map-bms:Meteor]]
[[mn:Сүүлт од]]
[[nah:Cītlalin tlamīna]]
[[nl:Meteoor]]
[[ja:流星]]
[[huno:Meteor]]
[[nn:Meteor]]
[[no:Meteor]]
[[pl:Meteor]]
[[pt:Estrela cadente]]
[[map-bmsro:Meteor]]
[[qu:Pachakawri]]
[[ro:Meteor]]
[[ru:Метеор]]
[[sh:Meteor]]
[[simple:Meteor]]
[[sk:Meteor]]
[[sl:Meteor]]
[[sr:Метеор]]
[[nosh:Meteor]]
[[su:Météor]]
[[fi:Meteori]]
[[sv:Meteor]]
[[th:ดาวตก]]
170

уредувања