Спаска кула или Кулата на Спасителот (руски: Спасская башня) е главната кула на Московскиот кремљ, која се наоѓа на Црвениот плоштад во Москва, Русија. Оваа кула е највисоката кула на московскиот плоштад.

Спаска кула
Спасская башня
Кула на Спасителот
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1491
Проектирање и изградба
АрхитектПјетро Антонио Солари

Кулата има еден влез, и е на пет спратови. Кулата била изградена во 1491 година од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари од Милано [1]. Во текот на 19 век, кулата служела и како часовник. Во истиот век местото станало многу популарно во градот. Во 1935 година, на нејзиниот врз наместо двоглавиот орел бил поставен советската црвена ѕвезда. Висината на кулата е 80 метри, заедно со црвената ѕвезда која се наоѓа на врвот.

Наводи

уреди