Скиве е значаен град во Данска, кој се наоѓа во северниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на покрајната Средна Денска, каде со околните населени места претставува општина, Општина Скиве. Денес Скиве има околу 21.000 жители во градот и околу 48.000 жители во поширокото градско подрачје.

Скиве
Главната црква во Скиве
Главната црква во Скиве
Грб на Скиве
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Denmark" does not existЛокација во Данска
Координати: 55°26′33″N 11°47′24″E / 55.44250° СГШ; 11.79000° ИГД / 55.44250; 11.79000
Површина
 • Вкупна690,7 км2 (266,7 ми2)
Население
 • Вкупно20,633
 • Густина70/км2 (200/ми2)
Мреж. местоwww.skive.dk

Природни условиУреди

Скиве се наоѓа во северниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот е оддалечен само 360 километри северозападно.

Релјеф: Скиве се наоѓа во северниот дел на данскиот остров Јитланд, на помалиот полуостров Селинг. Градското подрачје е претежно рамничарско. Надморската височина на средиштето на градот се движи од 0-25 метри.

Клима: Климата во Скиве е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Скиве се формирал на јужниот брег на Лимски Фјорд, внатрешниот залив на Северно Море.

ИсторијаУреди

Градот Скиве бил населен уште во годините од праисторијата. Населбата првпат се споменува во 1200 година.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

НаселениеУреди

Денес Скиве има околу 21.000 жители во градските граници и околу 48.000 жители со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Скиве до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци, а можело да се најде и по некој Германец. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди